Dejan Terzić Axiom feat. Bojan Z

Dejan Terzić Axiom feat. Bojan Z

pondělí 29/04/2024 od 21:00

Superskupina mezinárodních individualistů

Jazzmani z Balkánu hrají jinak. Hudbu oživují lichými rytmy i východními mikrointervaly. Bubeník Dejan Terzić je původem z Bosny, Bojan Zulfikarpašić ze Srbska. Terzić vyrůstal v Německu, hrál s osobnostmi jako Joe Lovano, Roy Hargrove, Avishai Cohen a získal profesuru na umělecké akademii v Bernu. Zulfikarpašić žije ve Francii a je jedním z mála pianistů, kteří pomocí disonantních klastrů (souzvuků blízko položených kláves) dodali klavíru nové barvy a sblížili nástroj s orientálním feelingem. Dokladem jsou jeho bosenské balady sevdalinka se zpěvačkou Amirou Medunjanin, či spolupráce s alžírským bubeníkem Karimem Ziadem a tureckým flétnistou Kudsi Ergunerem. Sestavu dotváří novozélandský basista Matt Penman a americký saxofonista Chris Speed. Čtveřice je vzácnou kombinací vyhraněných individualit, z nichž každý je zároveň skvělým teamovým hráčem. 

Tvorba Dejana Terziće a jeho Axiomu stojí na dynamice a překvapivých změnách. Kritika píše: "Hudba přechází od veselé k vášnivé, od vášnivé k nevázané, od nevázané ke strukturované, od strukturované k sladké, od sladké k provokacím, od provokací k zábavě a od zábavy k introvertnímu klidu." Matt Penman přijel do USA studovat na prestižní Berklee College of Music, později se usadil v New Yorku, kde získal statut jednoho z nejvyhledávanějších jazzových basistů. Roku 2009 založil kvartet James Farm, v němž dále hrají Joshua Redman, Aaron Parks a Eric Harland. Vedle toho pravidelně hraje s Johnem Scofieldem, Joem Lovanem a dalšími osobnostmi.

Bojan Zulfikarpašić, známý pod uměleckým jménem Bojan Z., je dnes jedním z nejosobitějších pianistů a podobně jako Tigran Hamasyan propojuje jazz s tradičními melodiemi své domoviny. S bosenskou zpěvačkou Amirou Medunjanin se podílel na albu Damar: "Narodil jsem se v Bělehradě, ale moji rodiče byli z Bosny a Srbska, a proto jsem byl vystaven všem těm regionálním stylům. Vyrůstal jsem v muzikální rodině, což bylo v Jugoslávii zcela normální, hudba tam byla stálou součástí života. Když se lidé sešli k večeři, vždycky u toho byly kytary a zpěv - a zákonitě se objevily sevdalinky z Bosny." Na festivalu Respect vystoupil Bojan Z. v překvapivém spojení s bretaňským zpěvákem Erikem Marchandem. Na jazzových koncertech používá kombinaci klavíru s elektrickým pianem Fender Rhodes, často hraje na obojí současně a je mu připisován vynález hybridního nástroje Xenofon, založeného na Fender Rhodes. V roce 2002 získal francouzský řád Rytíř umění a literatury, cenu Django Reinhardta od francouzské Académie du Jazz a v roce 2005 Evropskou cenu za jazz. 

Saxofonista a klarinetista Chris Speed vystudoval New England Conservatory of Music v Bostonu, žije v New Yorku, vede celou řadu paralelních projektů (Pachora, Human Feel, yeah NO, Trio Iffy). S Dejanem Terzićem hraje od roku 2003.

Vstupné na sezení 800 Kč, na stání 500 Kč. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo.

Web kapely: dejanterzic.com

postmodern jazz
On-line vstupenka