Dorůžka/Wyleżoł/Ballard:JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

Dorůžka/Wyleżoł/Ballard
JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

pondělí 27/06/2022 od 21:00

V době pandemie v roce 2021 založili tři staří přátelé novou kapelu s myšlenkou prozkoumat netradiční zvukové možnosti a osvětlit rytmus a harmonii jiným způsobem. Ačkoli se David Dorůžka, Piotr Wyleżol a Jeff Ballard znají už léta, poprvé se v tomto složení sešli na jaře 2021, aby nahráli nové autorské album. Zvuk kapely se opírá především o analogové elektronické nástroje, jednoduché melodie a složité groovy. Hudebníci se soustředí na propojení starých a nových zvuků a přístupů do jedinečné syntézy, která charakterizuje dnešní svět, jak ho vnímají oni. Společně se vydávají na průzkum neprobádaných území a dychtivě hledají klíč k Antromeda's Mystery.

Nové album Antromeda's Mystery vyjde v červnu 2022 (Bivak Records).

David Dorůžka – kytara

David Dorůžka, často označován jako jedna z vůdčích osobností české jazzové scény, působí jako profesionální hudebník od svých 14 let, má za sebou koncerty po celém světě, spolupráci s mnoha předními hudebníky současnosti a pobyty v New Yorku a Paříži. V uplynulých sezónách Dorůžka koncertoval ve Francii, Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Švýcarsku a dalších zemích.

Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music v Bostonu u Joe Lovana, Micka Goodricka a George Garzoneho a měl také možnost učit se od hudebníků, jako jsou Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka je držitelem tří českých cen Anděl za jazzová alba Hidden Paths, 2004; Silently Dawning, 2008; Autumn Tales, 2016; stejnou cenu získal v roce 2012 za album Light Year ve spolupráci s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystoupil na mnoha prestižních festivalech a v klubech po celém světě a podílel se na nespočtu nahrávek.

Piotr Wyleżol – piano, Fender Rhodes, Moog

Už jako dítě získával ocenění na celostátních klavírních soutěžích v Polsku a koncertoval s klasickým repertoárem. V 10 a 11 letech hrál Mozartovy a Beethovenovy klavírní koncerty s filharmonií v polském Rybniku. Jako student byl také laureátem mnoha jazzových soutěží a festivalů: Jazz Juniors v Krakově (1. cena), Jazz Standards Festival v Siedlcích (1. cena), „Key to a Career“ Pomořanského jazzového podzimu a Jazz na Odře ve Vratislavi (individuální cena pro nejlepšího instrumentalistu) a Mezinárodní soutěže jazzové improvizace v Katovicích.

Piotr Wyleżoł vede od počátku své umělecké činnosti vlastní trio. V roce 2001 vyšlo jeho první CD v roli lídra s názvem "Yearning", které nahrál s Adamem Kowalewskim na kontrabas a Łukaszem Żytou na bicí. V roce 2006 vyšlo jeho druhé CD s názvem "Piano Trio" (s Michałem Barańskim na baskytaru a Łukaszem Żytou na bicí) a v roce 2009 vydalo renomované vydavatelství Fresh Sound Records jeho třetí a zatím poslední projekt "Children's Episodes".

Jeff Ballard – bicí

Jeff Ballard se narodil v roce 1963 v kalifornském Santa Cruz a jeho hudební cesta se zrodila díky vlivu hudebních legend od Counta Basieho, Elly Fitzgeraldové a Antonia Carlose Jobima až po The Beatles, Led Zeppelin a Jimiho Hendrixe. Seznámení s mnoha hudebními žánry a typy hry, které jsou pro každý z nich potřebné, mu umožnilo rozvinout své základy a porozumění hudbě a zasadilo semínka, z nichž vyrostl jeho vlastní rozmanitý přístup ke hře. V letech 1988-1990 jezdil každoročně na osm měsíců na turné s Rayem Charlesem, kde doprovázel jednu z největších hudebních hvězd, a díky tříletému koncertování s Charlesem na pódiu se zdokonaloval v cítění rytmu a tempech.

V roce 1990 se Ballard přestěhoval do New Yorku a stal se součástí proměnlivé scény, která se tam v té době rozvíjela. Začal spolupracovat s Kurtem Rosenwinkelem, Bradem Mehldauem, Markem Turnerem, Joshuou Redmanem a Benem Allisonem, kteří míchali jazzovou tradici s jinými styly, od blízkovýchodních rytmů až po elektroniku a moderní hip hop. Ballard s tak významnými hudebníky, jako jsou Chick Corea, Pat Metheny, Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel a Brad Mehldau. V současnosti působí v Brad Mehldau Trio, v kolektivu FLY (v němž hrají Mark Turner, Ballard a Larry Grenadier) a s vlastními skupinami The Jeff Ballard Trio a Jeff Ballard Fairgrounds. V roce 2014 vydalo The Jeff Ballard Trio s Lionelem Louekem a Miguelem Zenonem u Sony/OKeh Records debutové album „Time's Tales“. Dne 25. ledna 2019 Jeff Ballard Fairgrounds vydali u vydavatelství Edition Records své debutové album s názvem „Fairgrounds“.

Vstupné na sezení 600 Kč, na stání 300 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha

Web kapely: www.daviddoruzka.com

jazz – electronics – grooves
On-line vstupenka
Vstupenky jsou již vyprodané