Jamael Dean & The Afronauts

Jamael Dean & The Afronauts

středa 22/11/1922 od 20:00

Kalifornská subkultura napojená na africké kořeny

Skladatel, klávesový hráč i producent Jamael Dean pochází z elitní muzikantské rodiny, jeho dědeček Donald Dean hrál s jazzovými velikány jako Jimmy Smith či Les McCann. Jamael Dean vystupoval s Kamasi Washingtonem, Thundercat, Miguel Atwood-Fergusonem i Carlosem Niño. Jeho hudba je odrazem kalifornské subkultury, která si od éry beat generation Jacka Kerouaca až po současný rap držela silně individualistickou linii. Na svých albech hraje Dean nejen na klavír, ale pod pseudonymem Jira >< přidává též rapový part, častým hostem je původem indická zpěvačka Sharada Shashidar. Název jeho skupiny, Afronauts, indikuje zájem o africké kořeny nejen v osobním rámci jeho rodokmenu, ale v širším kontextu spirituality a jazzové historie. Dean v tomto směru navazuje na hnutí označované jako afro-jazz, na jehož počátku bylo přelomové album Kulu Sé Mama od Johna Coltrana.

Jamael Dean studoval klavír od dětského věku, jako hlavní inspiraci uvádí hráče, kteří "v hudbě porušovali pravidla". Na mysli má nejen perkusivní hru Randy Westona, Kenny Kirklanda ale i hráčskou suverenitu Herbie Hancocka. Významné místo mezi jeho vzory zaujímá Alice Coltrane, a to nejen díky hlubokému spirituálnímu základu její tvorby: “Obdivuji, že na klavír hraje jak na harfu, fascinují mě její geniální kompozice.” Deanovo poslední album Primordial Waters mapuje odkaz etnika Yoruba, z nějž pocházela velká část Afričanů, násilně deportovaných na otrokářské trhy v dnešních Spojených státech i dalších zemí amerického kontinentu. Yorubové žijí v Nigerii, Beninu i Togu, a jejich spiritualita i kultura se souběžně rozvíjí v černošských komunitách na Kubě i dalších ostrovech Karibiku a také v Brazílii. Pod tlakem bílých misionářů afričtí otroci převzali křesťanství jen zčásti. Na božstva svého původního náboženství, zvaná "orisha", ale nikdy nezapomněli, jen si je propojili s katolickými svatými. Touto cestou vznikla nová, takzvaná synkretická náboženství Santeria a Candomblé, praktikovaná dodnes na Kubě a v Brazílii. Právě z tohoto světa čerpá Dean témata svého nového alba. Názvy skladeb Èsù, Ọsun, či Ifá odpovídají jednotlivým nadpřirozeným postavám afro-katolického oltáře.

Vstupné v předprodeji: do 22.10. na sezení 500 Kč, na stání 350 Kč, do 21.11. na sezení 550 Kč, na stání 400 Kč. Na místě v den koncertu: na sezení 600 Kč, na stání 450 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

 

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha.

afro jazz
On-line vstupenka