Melissa Aldana Quartet (CHL/USA):JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

Melissa Aldana Quartet (CHL/USA)
JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ

sobota 23/04/2022 od 22:00

Významná chilská saxofonistka, žijící v New Yorku, přiváží svůj nový kvartet, se kterým vydala také oceňované album Visions. V hudbě tohoto projektu propojuje své vlastní kompozice, hudební myšlenky a styl s moderním jazzem a také hudbou své rodné země. Inspirována příběhem malířky Fridy Kahlo vytváří paralelu mezi svými zkušenostmi hráčky na saxofon v převážně mužské komunitě a zkušenostmi Fridy jako ženské vizuální umělkyně, která se snaží prosadit v krajině, kde také dominují spíše muži. Na saxofon začala hrát již v šesti letech pod vlivem a vedením svého otce Marcose Aldany, rovněž profesionálního saxofonisty. Začala hrát na altsaxofon ovlivněna hudebníky jako byli Charlie Parker, Cannonball Adderley nebo Michael Brecker. Když však poprvé slyšela hudbu Sonnyho Rollinse, přešla na tenor saxofon a již brzy začala vystupovat v jazzových klubech v Santiagu de Chille. Po příjezdu do USA studovala na Berklee College of Music v Bostonu, kde mezi její učitele patřili Joe Lovano, George Garzone, Frank Tiberi, Greg Osby, Hal Crook, Bill Pierce nebo Ralph Peterson. Studium dokončila v roce 2009 a přestěhovala se do New Yorku, kde brala mistrovské lekce u George Colemana.

Své první album Free Fall vydala v roce 2010 u vydavatelství Greg Osby's Inner Circle Music a v roce 2013, ve věku 24 let, jako první jihoamerická hudebnice zvítězila v Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition. Od té doby ušla velký kus cesty a vyzrála v jednu z největších světových osobností saxofonu. V r. 2016 vyšlo Aldaně album Back Home, na němž prezentuje vlastní vzpomínky, kterými zaujala své posluchače. Zdá se, že deska evokuje rodnou Chile, z níž Aldana odešla před devíti lety do USA, aby se věnovala jazzu na nejvyšší úrovni. Ve skutečnosti Aldana odhaluje, že Back Home se netýká jen Chile, ale i doby, kdy se poprvé setkala s hudbou Sonnyho Rollinse. Další album Visions vydané u Motema Music (2019), je inspirováno a věnováno životu a dílu Fridy Kahlo, kterou Aldana milovala od dětství. Nejžhavějším počinem Melissy je CD 12 Stars, které vyšlo v březnu letošního roku.

Hudba Aldany v sobě mísí znalost hudební minulosti, obrovskou kreativitu, smysl pro nejjemnějšími detaily, energii a autentické vyjádření velmi zajímavé umělkyně a její skutečně elitní kapely.

Melissa Aldana – sax; Lage Lund –  g; Pablo Menares – b; Kush Abadey – dr.

Vstupné: V předprodeji na sezení 600 Kč, na stání 300 Kč. Na místě v den koncertu na sezení 700 Kč, na stání 350 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

Z každé prodané vstupenky bude věnováno 10 Kč do veřejné sbírky „SOS Ukrajina“, která probíhá pod záštitou organizace Člověk v tísni.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha

Web kapely: www.melissaaldana.net

postmodern jazz
On-line vstupenka