Nduduzo Makhathini Trio

Nduduzo Makhathini Trio

úterý 30/01/2024 od 20:00

Nduduzo Makhathini vyrůstal v bujné a drsné pahorkatině u Mgungundlovu v Jihoafrické republice, v příměstské krajině, kde jsou hudba a rituální praktiky kmene Zulu symbioticky propojeny. Je důležité si uvědomit, že Zuluové jsou hluboce závislí na hudbě, která je pro ně motivací a lékem. Tato hluboce zakořeněná symbióza je klíčem k pochopení Makhathiniho vize. V Makhathiniho hudebním chápání hrála roli také církev, neboť v mládí hrával v mnoha kostelích a hluboký vliv na něj mají i legendy jihoafrického jazzu: Bheki Mseleku, Moses Molelekwa a Abdullah Ibrahim. Dalším zdrojem inspirace bylo, když se prostřednictvím svého mentora Mselekua seznámil také s hudbou klasického kvarteta Johna Coltranea s McCoyem Tynerem.

Kromě koncertování Makhathini působí též jako pedagog a výzkumný pracovník a je vedoucím hudebního oddělení na Fort Hare University ve Východním Kapsku.  Vystupoval na renomovaných festivalech včetně Cape Town International Jazz Festival a Essence Festival (v New Orleans i v Jihoafrické republice) a v roce 2019 debutoval v Blue Note Jazz Clubu v New Yorku a také v Jazz at Lincoln Center, kde byl spolu s Wyntonem Marsalisem a Jazz at Lincoln Center Orchestra hlavním hostem na hudební oslavě The South African Songbook.

Nduduzo Makhathini během své kariéry vydal řadu vysoce ceněných alb. In the Spirit of Ntu je jeho desátým studiovým albem (a druhým vydaným u Blue Note Records), které The New York Times označily za jedno z nejlepších jazzových alb roku 2020! Makhathini, který ve svém pojetí hudby využívá pojmů, jako jsou "mollové a durové rytmy", "řízená mobilita", "aktivní naslouchání" a "rituálnost", čerpá ze svého zázemí v zuluských tradicích, které jsou základem jeho hluboké a poutavé interpretace.

Nduduzo Makhathini – p, voc; Zwelakhe Bell Le Pere – b; Francisco Mela – dr.

Vstupné: v předprodeji na sezení 900 Kč, na stání 450 Kč a na místě v den koncertu na sezení 1000 Kč, na stání 500 Kč. VIP vstupné: 1400 Kč (sezení u pódia v přímém kontaktu s kapelou). Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha.

Web kapely: www.bluenote.com

contemporary jazz & world music
On-line vstupenka