Pétur Ben, Ragga Gröndal & Guðmundur Pétursson

Pétur Ben, Ragga Gröndal & Guðmundur Pétursson

sobota 09/03/2024 od 19:00

Pétur Ben, Ragga Gröndal a Guðmundur Pétursson jsou na Islandu uznávanými hudebníky. Svým talentem přispívají napříč žánry a hudebními hranicemi, a to jak sami jako sóloví umělci, tak ve spolupráci s dalšími. Jejich koncert v Jazz Docku se bude skládat z jejich autorské hudby a překvapivých coververzí písní, které mají rádi.

Pétur Ben je oceňovaný islandský skladatel, textař, zpěvák, producent, aranžér a kytarista. Spolupracoval se Shahzadem Ismailym, Nickem Cavem, Mugisonem, Sóleyem, Amiinou, Lay Low a Emilíanou Torrini. Jeho album "Wine For My Weakness" z roku 2006 získalo islandskou hudební cenu za nejlepší rockové album. Má široký hudební záběr od jemných minimalistických folkových písní až po black metal. Skládá hudbu pro komorní soubory a sbory a také filmovou a televizní hudbu. Je držitelem ceny Edda, kterou získal v kategorii Nejlepší filmová hudba za film Meatalhead (2013) a televizní pořad Prisoners (2017). Napsal také hudbu k osmi epizodám televizního seriálu Vraždy ve Valhalle a filmu Solitude (2023).

Ragga Gröndal je často označována za jednu z nejpozoruhodnějších islandských zpěvaček. Již deset let spolupracuje se skupinou hudebníků, s nimiž vystupuje po celé Evropě. Skupinu tvoří nezávislí hudebníci Guðmundur Pétursson (kytara), Haukur Gröndal (dechové nástroje) a Claudio Spieler (bicí nástroje). Ačkoli je jejich hudba silně zakořeněna v islandské lidové tradici, zpochybňují konvence tím, že do ní zapojují rozmanité, někdy velmi vzdálené vlivy. Inspirují se také moderní islandskou realitou a jejím vztahem ke starým časům - odmítají konformitu a zároveň zůstávají věrní autenticitě. Ragga považuje ochranu islandštiny, mateřského jazyka pouhých 330 000 lidí na světě, za velmi důležité téma, a proto zpívá převážně v islandštině. V roce 2006 se stala nejprodávanější islandskou umělkyní a byla vyhlášena islandskou zpěvačkou roku. V roce 2007 se stala finalistkou soutěže Söngvakeppni.

​Guðmundur Pétursson už jako teenager prorazil jako skvělý kytarista a netrvalo dlouho a dostal se do čela mezi islandské hudebníky. Umí hrát stejně dobře na všechny druhy kytar, většinu hudebních žánrů a v posledních letech začal i zpívat vlastní skladby. Guðmundur je samozřejmě dobře známý svou hrou na bluesovou kytaru, ale napsal i skladby pro symfonický orchestr a vydal sólová alba různého druhu, stejně jako je pravděpodobně nejvyhledávanějším kytaristou všech dob na Islandu.

Vstupné na sezení 450 Kč, na stání 250 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha.

Web kapely: www.peturben.com

folk - alternative music
On-line vstupenka