Söndörgő

Söndörgő

úterý 22/02/2022 od 20:00

Maďarsko-balkánský mix, který vznikal na útěku před Turky.

Nejzajímavější objev maďarské scény posledních let, který se přitom podstatě liší od všeho, co jsme zatím z této země slyšeli. Sestavu Söndörgő tvoří potomci přistěhovalců, kteří v 16. století utekli do Maďarska před tureckými vojsky ze Srbska. Jejich rytmicky ostrá a zatím ne příliš známá hudba je výrazným kontrastem vůči dosud známým maďarským kapelám, v nichž má hlavní roli cimbál a housle. I když stylově vychází z jihoslovanských kořenů, nesnaží se je zakonzervovat do muzeálního folklóru a je otevřená všem spřízněným vlivům. Söndörgő natáčeli s makedonským saxofonistou Ferusem Mustafovem, roku 2018 vydali společné album s renomovaným Amsterdam Klezmer Bandem a získali desítky mezinárodních cen včetně Songlines Music Award. 

Söndörgő hrají na nástroje, které působí povědomě, ale ve skutečnosti patří do vyhraněné rodiny balkánských tambur. Jejich loutna-tambura připomíná pětistrunnou kytaru, basa-tambura vypadá jak kontrabas opatřený kovovým okem, lidoví hudebníci totiž na tento rozměrný nástroj často hráli při chůzi a měli jej zavěšený na těle. Virtuozně zvládnuté strunné nástroje v ostrém tempu znějí jako surrealistický balkánský bluegrass a znamenaly šokující objev pro západní publikum. To zatím znalo maďarskou hudbu především díky romským kapelám, anebo skupině Muzsikás či podobným ansámblům, které se inspirovaly styly z maďarských horských komunit z Transylvánie.

Söndörgő vznikli severně od Budapešti v městečku Szentendre, které se od 16. století stalo centrem exilové srbské komunity.  V čele sestavy jsou bratři Eredicsovi, synové veteránského hudebníka  Kalmána Eredicse ze slavné tamburašské skupiny Vujicsics z jihu Maďarska.  Vedle tanbur hrají na akordeon, flétny a saxofon.  V srbské kulturní metropoli Novi Sad získali jako první Maďaři cenu v soutěži tamburašských orchestrů. Album Tamburising – Lost Music of the Balkans se umístilo v prestižní anketě  britského časopisu Songlines. Söndörgő  byli hvězdou festivalu  Womad,  Babel Med,  Pohoda, Respect, Roskilde, Sziget i dalších.

Vstupné: v předprodeji na sezení 550 Kč, na stání 300 Kč. Na místě na sezení 600 Kč, na stání 350 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

 Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha

Web kapely: www.sondorgo.hu

balkan folklore
On-line vstupenka
Vstupenky jsou již vyprodané