Steve Coleman (USA)
Legendární altsaxofonista a skladatel, jeden z nejvlivnějších umělců světa moderního jazzu.
"Steve Coleman je dle mého stejně důležitý jako John Coltrane," tvrdí jazzový pianista Vijay Iyer. Během své padesát let trvající dráhy Steve Coleman detailně zmapoval cesty jazzové improvizace, její vztah k africkým kořenům i filozofickým konceptům. Ovlivnil dvě generace jazzmanů a byl jedním z iniciátorů hnutí M-base, které vzniklo v 80. letech v Brooklynu a vedle hudby zahrnuje i tanec a poesii. I když laické veřejnosti jeho zásluhy unikají, mezi jazzmany a odborníky se těší nejvyššímu respektu. Svá alba nabízí bezplatně ke stažení, velké úsilí věnoval jazzové osvětě, jeho týdenní workshopy v Jazz Gallery v New Yorku v letech 2004-2013 vstoupily do historie. Svůj muzikantský život strávil hledáním nových cest, které obohatily hudební svět. Jeho myšlenky, kdysi považované za nekonvenční a nepřístupné, se staly páteří současného jazzu. V Praze s ním vystoupí špičkoví spoluhráči, kanadský basista Rich Brown a americký bubeník Sean Rickman.
Coleman vyrůstal v Chicagu v černošské Jižní čtvrti, odkud je mimochodem i Barrack Obama. Od třinácti hrál na saxofon a díky svému otci objevil Charlie Parkera. Když v Chicagu slyšel na koncertech newyorské jazzmany, učinil životní rozhodnutí. Odjel stopem do New Yorku, kde za pár měsíců získal první lukrativní nabídky od jazzových velikánů. Nejprve od bigbandu Thad Jones-Mel Lewis, poté od Cecila Taylora. Vedle toho si přivydělával s pouliční kapelou, z níž se později vyvinul ansámbl Steve Coleman & Five Elements, který byl laboratoří nových cest a metod. Coleman je uplatnil v hnutí M-Base, spolu se svými poznatky z cest do Afriky i na Kubu. Od 80. let svým vizionářstvím ovlivňoval desítky umělců, patří k nim Cassandra Wilson, Geri Allen, Dave Holland, Vijay Iyer a další.
Roku 1993 se Coleman vydal poprvé do Ghany, aby studoval vztah hudby a řeči. K jeho cílům patřila vesnice Yendi, kde zkoumal dodnes používanou komunikační metodu vytvářenou bubny. O rok později se setkal s filozofem Thomasem Goodwinem, specializovaným na antickou egyptskou civilizaci. Další cesty směřovaly ke studiu etnika Yoruba v Nigérii i spirituálních nauk jako je voodoo na Haiti, santeria na Kubě a candomblé v Brazílii. Roku 1996 se usadil s deseti hudebníky a tanečníky na Kubě, roku 1998 odjel do jižní Indie, kde se účastnil výměnných muzikologických workshopů. Když se roku 2011 setkal s freejazzovým průkopníkem Milfordem Gravesem, inspirovalo ho to k metodě totálně spontánní kompozice ve stavu na kraji transu, což zachycuje album Functional Arrhythmias.
Vstupné: na sezení 850 Kč, na stání 400 Kč. Při zakoupení vstupenky na sezení již není nutné rezervovat místo. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.
Celoroční provoz klubu je podporován z grantu Hlavního města Praha