Terence Blanchard E-Collective (USA):TRUMPET DAYS:

Terence Blanchard E-Collective (USA)
TRUMPET DAYS

úterý 26/03/2019 od 21:00

Festival TRUMPET DAYS zahájíme koncertem prvotřídní hvězdy světového jazzu Terence Blancharda! Tento několikanásobný držitel ceny Grammy přiváží svoji elektrickou kapelu E-Collective, ve které excelují vynikající hráči současné scény a pomáhají hlavnímu protagonistovi vytvořit hudbu, jež posouvá současný jazz zase o kus dále. Muzika z alba Breathless je nabitá sociální kritikou, protestní, angažovaná, a přidává hlas k americké kampani I Can’t Breathe, zaměřené proti policejní brutalitě. Terence Blanchard muzikantsky přitvrdil a zahrnul do své hudby prvky hip-hopu, moderního elektrického R´n´B a také některé reminiscence tvrdších podob fusion jazzu 70. let, občas odkazující na toto období Milese Davise. Na albu Breathless však není vše jen vypjaté a o protestu. Blanchard nabízí i jemnější nálady a přívětivější hudbu, například když se jeho trubka, znásobená delayem a dalšími elektronickými efekty, rozvolní do meditace nad ambientními klávesami v závěrečné coververzi Midnight z repertoáru britské rockové kapely Coldplay. Ale ať už Blanchard na jinak převážně autorské desce vyhrává do bojovného tance, nebo naopak konejší, má vždy o čem vyprávět. Hluchá místa nenajdete.

Terence Blanchard se narodil v New Orleans (Louisiana) a už od mala hrával na klavír a trubku (společně se svým přítelem z dětství Wyntonem Marsalisem). Ještě za studií začal působit v legendárním big bandu Lionel Hampton Orchestra a v roce 1982 ho právě Wynton Marsalis doporučil za sebe do kapely Jazz Messengers Arta Blakeyho. V roce 1990 vydal u Columbia Records své první sólové album a od té doby natočil nesčetně dalších nahrávek, z nichž mnohé byly oceněny různými cenami – včetně Grammy (6 vítězství a 13 nominací!). Terence Blanchard také spolupracoval s mnoha dalšími umělci, jako jsou Diana Krall, Jane Monheit, Dianne Reeves, Cassandra Wilson, McCoy Tyner, Gary Bartz, Christian McBride, Dee Dee Bridgewater, Kurt Elling nebo Lewis Nash. Kromě koncertní a studiové práce složil hudbu k více než čtyřiceti filmům (např. filmy Spike Leeho Malcolm X, Clockers, Summer of Sam, 25th Hour nebo Inside Man) a je také pedagogicky činný. Je uměleckým ředitelem významného The Thelonious Monk Institute of Jazz, Henry Mancini Institute at the University of Miami a také vyučuje kompozici na Berklee College of Music.

Terence Blanchard – trumpet

Charles Altura – guitar

Aaron Parks – piano

David Ginyard – bass

Gene Coye  –  drums

Koncert bude mimořádně ve speciálním „divadelním“ uspořádání, bez stolů, s židlemi v řadách, což umožní vychutnat si zážitek z hudby ještě více.

Vstupné v předprodeji: na sezení 1250 Kč, na stání 500 Kč. Na místě v den koncertu: na sezení 1350 Kč, na stání 550 Kč. Na koncert se nevztahují klubové slevy. Děkujeme za pochopení.

Web kapely: www.terenceblanchard.com

fusion – postmodern jazz
On-line vstupenka
Vstupenky jsou již vyprodané